Crea sito
View unanswered posts | View active topics It is currently 23/04/2018, 1:46

Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2
 Citate celebre 
Author Message
Moderator Global

mateicoman wrote:
dani67 wrote:
Despre criză:

Quote:
“Sa nu pretindem ca lucrurile sa se schimbe, daca tot timpul facem acelasi lucru. Criza este cea mai binecuvantata situatie care poate aparea pentru tari si persoane, pentru ca ea atrage dupa sine progrese.
Creativitatea se naste din necesitate, precum si ziua se naste din noapte.
In perioada crizei se nasc inventiile, descoperirile si marile strategii. Cine depaseste criza se depaseste pe sine insusi, fara a ramane “depasit”. Cine atribuie crizei esecul, isi ameninta propriul talent si respecta mai mult problemele decat solutiile. Adevarata criza este criza incompetentei.

Problema persoanelor si tarilor este lenea si indiferenta pentru a gasi solutii si iesiri din astfel de situatii.
Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. În perioada crizei înfloreste ce-i mai bun în fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere.

Daca vorbim de criza, o promovam, iar tacerea este o exaltare a conformismului.
In loc de toate acestea, mai bine sa muncim. Sa terminam odata cu singura criza amenintatoare: tragedia de a nu dori sa luptam pentru a o depasi.”

Albert Einstein

Aplicati asta, va rog, in Romania!

Păi, de ce credeţi c-am pus citatul lui Einstein. Exprimă mai bine, decât aş putea eu, starea de fapt. Am observat că o anumită situaţie propagată prin media ajunge la noi supraevaluată. Avem obiceiul de a face din ţânţar un armăsar... de-am face asta şi fizic, ar fi grozav, dar numai gândul ne-o permite (dacă-mi scormonesc bine prin memorie, găsesc o chestie legată şi de gânduri... e o vorbă: ai grijă ce-ţi doreşti şi ce-ţi imaginezi)!
Vai, e criză, n-am de lucru! Vai, e criză, mâncarea e scumpă, n-am ce băga în gură.
Da, e criză, asta înseamnă că nu mai ţintesc un post de director(că oricum astea se dau primele), ci mă mulţumesc cu cel de căruţaş. Ehee, dar căruţaşul duce munca fizică, iar asta nu-i pentru oricine.
Da, e criză, iar asta ar trebui să mă facă mai grijuliu cu banii, să fie o provocare pentru mine: ia să văd, chiar n-oi fi în stare să mă descurc? Nu mă-fund în prima botegă să dau gata juma din fluturaş şi nici nu cheltuiesc banii pe chestii pe care le pot face şi-n casă...
Nu mai cumpăr haine de "firmă" nou-nouţe, ci mi le repar pe cele din şifonier sau merg la un second-hand.
Renunţ la chestiile inutile pe care le aveam că "aşa e moda". Important e să-mi dau seama ce mi-a devenit inutil.
Refuz să stau de vorbă cu "panicatorii", aşa mă protejez. Prefer să-mi ţin mintea ocupată cu altceva.

În alte cuvinte, în aceste perioade de "criză declarată" încep mai întâi să scormonesc în mine.

N-avem slujbe, haideţi să le inventăm!

22/07/2014, 11:06
Profile YIM
Movie Guru

Era evident, numai ca asa mi-a venit mie sa intaresc sensul expus de dvs, adica un fel de cor (la-la-la, la-la) si pe care l-ati explicat acum cu lux de amanunte.
:)
Si ca sa nu fim in afara subiectului adaug si eu un citat celebru, enuntat cu multa vreme in urma de fizicianul G. S. Ohm, fara sa fie vreo referire la ceva anume de pe aici (asta mi-a venit in minte acum), un principiu legiferat, care zice cam asa: daca esti om cu mine si eu sunt om cu tine. :fun:

22/07/2014, 19:03
Profile
Moderator Global

mateicoman wrote:
Robi wrote:
"Este mult mai uşor să te lupţi pentru nişte principii decât să trăieşti după ele."
Alfred Adler (1870-1937), doctor şi psiholog austriac

"Visul american este să faci bani şi să reuşeşti în viaţă.
Visul italian este să te naşti cu un tată bogat."
Matteo Molinari, actor şi publicist italian

La prima, ca de obicei aceasta categorie sifoneaza numai ineptii.
Ca sa te lupti pentru orice trebuie sa constientizezi asta, ca sa traiesti dupa ceva existent, nu!

La a doua: si cel romanesc?
:fun:

Car' să fie visul românesc? Haideţi să-l descoperim, că eu nu m-am dumirit încă. :thinking:

Hoinărim pe net şi sigur ne vom împiedica de el :soapballoon:

22/07/2014, 19:36
Profile YIM
Movie Guru

La asta n-am mai scris detaliat ci pe fuga. De fapt intrebarea era daca persoana respectiva nu stia si despre noi, daca tot stia si despre altii. Ca in bancul ala vechi cu "in ochii tai vad tot Parisul! Dar pe magarul meu nu-l vezi?"

22/07/2014, 21:33
Profile
Moderator Global

mateicoman wrote:
La asta n-am mai scris detaliat ci pe fuga. De fapt intrebarea era daca persoana respectiva nu stia si despre noi, daca tot stia si despre altii. Ca in bancul ala vechi cu "in ochii tai vad tot Parisul! Dar pe magarul meu nu-l vezi?"

:fun: :funtalking:

22/07/2014, 22:01
Profile YIM
Traducator

Frumos grait-a Basarab. Anatol Basarab:
"Lumea s-a stricat intr-atat de mult, incat atunci cand in fata ta apare un om sincer, onest, educat, tu ai impresia ca ceva nu este in regula cu el, ca are ceva ganduri ascunse, ca o face dintr-un motiv si in loc sa-l asculti si sa relationati de la suflet la suflet, tu ii cauti un cusur."

It's better to fade away in your own heaven, than to burn out in someone else`s hell.
E mai bine să pieri în propriul tău rai, decât în iadul altcuiva.

Sherlock Holmes: t is a capital mistake to theorize before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.; E greşit să emiţi teorii înaintea desluşirii faptelor. Unii pot să adapteze faptele la propriile teorii, în loc să facă invers.

"If knowledge means power and power corrupts how will mankind ever survive?" The Outer Limits
Dacă puterea înseamnă cunoştinţe şi puterea corupe, cum va supravieţui omenirea?

"If the Earth dies you die. If you die the Earth survives." The day the Earth stood still
Dacă Pământul moare, muriţi şi voi. Dacă voi muriţi, Pământul supravieţuieşte.

"Timp a fost -timp va fi-
Lăsaţi clepsidra să se scurgă;
Unde-i însă acum în timp?" John Quincy Adams (1767-1848) Hour Glass

"Cum vrei să te întorci? întrebă femeia.
Nu ştiu, căci am auzit că pentru toţi care păşesc pe tărâmul zânelor nu există întoarcere. Ei trebuie să-şi urmeze drumul şi să-l străbată."
R. MacDonald Robertson, Selected Highland Tales

"Aşază-te în faţa faptelor ca un prunc şi fii pregătit să te lepezi de toate prejudecăţile; Urmează-ţi firea, indiferent unde şi în ce abisuri te-ar putea conduce, căci altfel nu vei afla nimic." T.H. Huxley (1825-1895)

"Lumea adevărată s-a strecurat printre ochiurile plasei ştiinţei." Alfred North Whitehead (1861-1974) Mode of Thought

"Doar teoria decide ce putem vedea." Albert Einstein

"Noi, oamenii, credem că suntem alcătuiţi din materie solidă. În realitate, însă trupul fizic este oarecum produsul finit al misterioaselor câmpuri informaţionale, care ne modulează corpul, la fel ca întreaga materie." Itzak Bentov, Stalking the Wild Pendulum

"Probabil că universul este nu doar mai fascinat decât putem concepe, ci şi mai fascinant decât putem gândi." J.B.S Haldane

Last edited by Phantom on 31/07/2014, 9:59, edited 1 time in total.

31/07/2014, 0:04
Profile
Moderator Global

Ia de ne tradu, coane Phantom! :kisscheek:

31/07/2014, 0:16
Profile YIM
Traducator

Gata.

31/07/2014, 9:59
Profile
Movie Guru

Si aceste citate, ca si precedentele, sunt tari. Multumim pentru ele, Phantom.
Acum, pentru a nu ramane omul cu oarece nelamuriri, amintesc doua dintre ele, cea mai tare si cea mai moale, care sa rezolve situatia. :)
Phantom wrote:
"If knowledge means power and power corrupts how will mankind ever survive?" The Outer Limits
Dacă puterea înseamnă cunoştinţe şi puterea corupe, cum va supravieţui omenirea?

"Lumea adevărată s-a strecurat printre ochiurile plasei ştiinţei." Alfred North Whitehead (1861-1974) Mode of Thought

:)

31/07/2014, 12:14
Profile
Reply to topic   [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2