Crea sito
View unanswered posts | View active topics It is currently 21/01/2018, 14:56

Reply to topic  [ 85 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Orice 
Author Message
Moderator Global

https://www.youtube.com/watch?v=f7fhwt3Gl4Q

emotionant

07/02/2015, 1:56
Profile YIM
Moderator Global

Era odata un medic cam arogant. In afara de asta, era si ateist si nu credea in nimic: nici in Dumnezeu, nici in suflet si nici in alte concepte spirituale. El se intalni odata cu un preot si incepu sa-l ia peste picior:
- Parinte, tu zici ca sufletul exista?
- Da, raspunse parintele.
- De unde stii? L-ai vazut vreodata? spuse doctorul.
- Nu.
- L-ai mirosit vreodata?
- Nu l-am mirosit.
- L-ai gustat vreodata?
- Nici atat.
- L-ai auzit vreodata?
- Sufletul nu poate fi auzit.
- Dar, l-ai simtit vreodata, parinte?
- De simtit, da, l-am simtit si inca foarte bine.
- Atunci, parinte – spuse doctorul cu un aer triumfator – daca din cele 5 simturi ale omului, 4 arata ca nu exista, atunci pe cine sa credem? Pe cele 4 simturi sau doar pe unul!?

Parintele (care nu era ca un popa din ziua de astazi, ahtiat dupa bani), ci un om foarte intelept, nu se lasa. Si incepu el sa-l intrebe pe medic:
- Doctore, tu ai vazut vreodata cum arata o durere?
- Nu.
- Dar de auzit ai auzit-o?
- Nici atat.
- Poate ai gustat-o?
- Nu poti gusta o durere.
- Sau poate ai mirosit-o?
- Imposibil.
- Dar de simtit, ai simtit-o?
- Normal ca da, toti o simtim.
- Asadar, concluziona preotul, din cele 5 simturi, 4 vorbesc contra durerii. Ce-ai zice daca, folosind acelasi rationament pe care tu l-ai aplicat in cazul sufletului, cineva ar zice ca durerea nu exista!?
Si, de atunci, medicul a ramas profund pe ganduri…

11/02/2015, 19:51
Profile YIM
Moderator Global

„ Am intrat într-o zi într-o biserică. Era o biserică micuță, improvizată, pentru că se lucra la biserica mare. Eram cu soția și, din cauza mirosului abundent de lumânări, tămâie, soția a leșinat. M-am speriat, am luat-o în brațe și-am ieșit cu ea afară, pe iarbă. Nu știam cum să o trezesc, mă speriasem, era, poate, o cădere de calciu, știu eu ce. S-a trezit și mi-a spus: dă-mi ceva să mănânc. Unde să fug eu duminica, când totul era închis? Am intrat în biserică, era în timpul Liturghiei, și, în biserică, am găsit pâinile cu lumânări, dar și-un pluton de babe care le păzea, și am rugat din suflet să-mi dea și mie o bucățică de pâine, că cineva se simte rău.
-Nu-ți dau, că nu e sfințită, mi-a răspuns baba, cu autoritate, de parcă era parlamentar.
-Dar, vă rog din suflet, eram disperat, doar o bucățică…
Tot așa mi-au răspuns toate cele 10 babe[…]. Până s-a trezit unul și a zis:
-Dă, fă, pâine, că-ți trag una de te sfințesc pe loc!
Acela era creștinul adevărat..”

Dan Puric

11/02/2015, 21:15
Profile YIM
Moderator Global

Fața omului este ca o placă de gramofon. Tot ceea ce gândeşte el se înregistrează în timp pe chipul său.

Se vorbește din ce în ce mai des despre puterea absolută a gândului. De la oameni de știință care au și reușit din anumite puncte de vedere să confirme teoria și până la mari învățați spirituali, cu toții dezvoltă, zi de zi, această ipoteză. E adevărat, gândul face parte din viața noastră, a fiecăruia și, de multe ori, o influențează într-un fel sau altul. Însă, pe lângă importanța gândirii - în special a celei pozitive - e nevoie și de o disciplină a acestor gânduri.
De această parte s-a ocupat cu mare atenție și precizie maestrul indian Swami Sivananda. În cartea ”Puterea Gândului”, maestrul explică într-un mod interesant de ce avem nevoie de o disciplină a gândurilor și cum anume ne pot ajuta sau, dimpotrivă, ne pot sabota.
Gândurile curg continuu și, deseori, le simțim ca pe o avalanșă astfel încât ajungem să le tratăm fie cu indiferență, fie greșit. Nu e de mirare, după cum spune și maestrul Sivananda, că mulți dintre noi ajung să fie nefericiți, confuzi și să perceapă greșit realitatea. Să nu uităm că la începutul cuvântului, precum și la baza tuturor proceselor mentale stă gândul. Noi suntem făcuți din gânduri. Astfel că, indiferent de nivelul de inteligență, fără disciplină, fluxul necontrolat de gânduri poate crea un adevărat haos în viața noastră.

Pentru a înțelege mai bine cât de puternic e gândul, Sivananda face câteva afirmații profunde.

Gândul, mai rapid decât viteza luminii

E posibil acest lucru? Nu numai că este posibil, însă e și adevărat. E de ajuns să ne reamintim cu ce viteză se transmit gândurile de armonie și iubire ale unui sfânt în toate colțurile lumii și cât de repede pătrund ele în mințile oamenilor. Un sfânt, spune Sivananda, care emană gânduri de pace și armonie transmite celor care-l ascultă, energii pure:

Un sfânt ce emană valuri spirituale de pace, armonie şi echilibru, trimite de fapt în lume gânduri de pace şi armonie. Acestea călătoresc mai repede decât lumina, în toate direcţiile, pătrunzând în minţile altor oameni şi producând, prin fenomenul subtil al rezonanţei, gânduri similare de armonie şi pace”.

Cu aceeași viteză se transmit, din păcate, și gândurile negative de ură și invidie. Aceastea pătrund adânc în mințile oamenilor distrugând starea de armonie:
”În schimb, un om angrenat în activităţi lumeşti a cărui minte este plină de invidie, răzbunare şi ură, emite gânduri discordante ce pătrund la rândul lor în minţile a mii de oameni creându-le stări asemănătoare, dizarmonioase”.
Și dacă tot vorbim de viteza cu care se transmit și retransmit gândurile, am putea aminti și stările de euforie resimțite la concerte când grupurile aflate acolo se identifică cu gândurile și trăirile solistului.

Gândul este viu și nemuritor

Forța gândurilor este omnipotentă și omniprezentă astfel încât ea nu poate fi ”ucisă” niciodată. Ele se nasc, trăiesc și nu dispar odată cu trecerea corpului în neființă. Se spune că gândurile ar fi mesaje cu un efect continuu care, odată transmise în lume, se propagă în mod constant. De aceea, este foarte important să avem numai gânduri bune care pot ajuta și crea armonie celor din jurul nostru.
Să nu uităm că prin intermediul gândului s-au înfăptuit miracole și s-au vindecat boli. Și, de asemenea, să nu uităm că prin transmiterea gândurilor rele pot apărea sentimente de neîncredere, furie și violență. Sivananda spune:

”Gândul pur este mai ascuțit decât tăișul lamei. De aceea nu emiteți decât gânduri sublime, pure. Cei care emană gânduri de ură, gelozie, răzbunare şi răutate sunt cu adevărat oameni foarte periculoşi. Ei întreţin în lume o atmosferă de agitaţie şi zbucium. Gândurile şi sentimentele lor negative sunt transmise în eter precum mesajele radio sau TV şi sunt recepţionate de acei oameni ale căror minţi rezonează cu asemenea vibraţii. ”

Gândurile pot fi disciplinate

Avem această opțiune, spune Sivananda, de a alege ce gânduri vrem să ne înconjoare. Ne dorim armonie și pace sau dimpotrivă neliniște și ură? Depinde doar de voința noastră și de puterea de a ne ”lepăda” de gândurile rele. Lumea înconjurătoare este sensibilă la gândurile și energia noastră, motiv pentru care este extrem de important să ajungem la o cunoaștere profundă a folosirii gândurilor. Și, mai mult de atât, să nu uităm că zicala ”ai grijă ce-ți dorești pentru că se poate împlini” s-a demonstrat de multe ori a fi adevărată.

”Gândul este deopotrivă lumea întreagă, marile dureri, bătrâneţea, moartea, păcatul, pământul, apa, focul, aerul, eterul. Gândul este cel care îl leagă pe om. De aceea, cel care îşi controlează gândurile devine un adevărat Zeu pe acest pământ”

Gândurile se citesc pe chipul fiecăruia

Indiferent că ne dorim sau nu fața și, în special, ochii trădează gândurile. Se citește ușor un om ale cărui gânduri îl macină profund, însă la fel de ușor se vede și un om cu gânduri pure. Tocmai din acest motiv maestrul Sivananda susține că este importantă o folosire corectă a gândurilor noastre și, bineînțeles, o renunțare definitivă la cele negative.
Așadar, pentru o viață armonioasă, pură, plină de energie și iubire, trebuie să dobândim gânduri înțelepte și să ne îndepărtăm de cele negative.

„Fața omului este ca o placă de gramofon. Tot ceea ce gândeşte el se înregistrează în timp pe chipul său.” Swami Sivananda

Puterea gândului – un mister deslușit și stăpânit de inițiați

13/02/2015, 14:46
Profile YIM
Moderator Global

Cand vei constientiza ca:

Tu esti ceea ce arati cu degetul.
Tu esti ceea ce vezi in oglinda.
Tu esti ceea ce critici.
Tu esti ceea ce iubesti.
Tu esti ceea ce urasti.
Tu esti ceea ce mananci.
Tu esti ceea ce asculti.
Tu esti ceea ce inspiri.
Tu esti ceea ce expiri.
Tu esti inger.
Tu esti demon.
Tu esti dusmanul tau.
Tu esti eroul si salvatorul tau.
Tu esti nimic.
Tu esti totul.
Tu esti ceea ce vor ceilalti sa vada.
Tu esti ceea ce accepti ca ceilalti sa creada.
Tu esti pace.
Tu esti război.

… Atunci vei intelege ca Tu si numai Tu poti fi ceea ce iti doreşti cu adevarat! Necontenit!

16/02/2015, 0:21
Profile YIM
Moderator Global

https://www.youtube.com/watch?v=QdneZ4fIIHE

Inteligenţa intuitivă a inimii.

Se ştie cum se simte fiecare într-o stare de armonie, când inima şi mintea lucrează împreună, şi când există o legătură autentică între persoanele implicate. Iubim această experienţă singerică, dar e ceva întâmplător, nu dintr-o acţiune voluntară.
N-ar fi frumos să provocăm voluntar această stare de armonie în viaţa de zi cu zi?

Cercetările ne demonstrează că, atunci când ne transferăm într-o stare de armonie, creierul şi inima lucrează în sinergie, ca şi cum ar fi un unic sistem. Putem învăţa să activăm şi să păstrăm în mod voluntar această comunicare energetică între inimă şi minte pentru a preveni stresul, pentru a mări claritatea noastră mentală şi capacitatea de discernământ.
Când o facem, soluţiile creative ale problemelor noastre personale, sociale şi globale devin mai accesibile. Apare intuiţia şi starea de flux.
Noua cercetare sugerează că centrul energetic al inimii e punctul de acces la inteligenţa noastră intuitivă care e în măsură să ne crească capacitatea de comunicare, de discernământ şi de alegere la un nivel foarte eficient.
O descoperire interesantă: când oamenii simt în mod natural sentimente fundamentale ca aprecierea şi compasiunea, inima intră într-o stare de coerenţă.
Stările de spirit minte-inimă sunt sursele energetice legate de emoţiile şi gândurile noastre.

23/02/2015, 1:42
Profile YIM
Moderator Global

Adevarata dragoste

Moise Mendelsson, bunicul cunoscutului compozitor german, a fost un bărbat departe de a fi chipes. Dimpotrivă, pe lângă faptul că era mic de statură, avea o cocoasă grotescă.
Într-o zi l-a vizitat pe un comerciant din Hamburg, care avea o fată foarte drăgută, pe care o chema Frumtje. Moise se îndrăgosti disperat de fata care îl privea cu vădită repulsie pentru înfătisarea sa.
Când a vizitat casa negustorului, înainte de plecare, Moise si-a luat inima în dinti, s-a dus la etaj, unde era camera fetei, pentru a schimba ultimele cuvinte cu ea. Era de o frumusete cerească, iar el se zbătea în chinurile iadului atunci când fata refuza să se uite măcar la el. După câteva încercări de a lega o conversatie, Moise a întrebat-o timid: "Stiti de ce căsătoriile se fac în cer?". "Da", a spus fata, în timp ce se uita mereu în pământ. "Dar dumneavoastră stiti de ce?". "Da, stiu", a răspuns el. "Vedeti, în cer, la nasterea fiecărui băiat, Domnul îl anuntă care va fi fata cu care se va căsători. Când m-am născut eu, mi s-a arătat viitoarea mireasă. Domnul mi-a zis: Mireasa ta va fi cocosată. Atunci i-am spus Domnului: Doamne, o femeie cocosată ar fi o tragedie. Dă-mi mie cocoasa si las-o pe ea să fie frumoasă."
Fascinată de cuvintele lui, Frumtje si-a ridicat ochii din podea, acordând mâna sa mai târziu omului căruia i-a fost o sotie credincioasă.
(Barry & Joyce Vissell)

24/02/2015, 13:17
Profile YIM
Moderator Global

Găsim întotdeauna ceea ce căutăm

Era odata un barbat care sedea la marginea unei oaze la intrarea unei cetati din Orientul Mijlociu. Un tanar se apropie intr-o buna zi si il intreba:
- Nu am mai fost niciodata pe aici. Cum sunt locuitorii acestei cetati?
Batranul ii raspunse printr-o intrebare:
- Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?
- Egoisti si rai. De aceea ma bucur ca am putut pleca de acolo.
- Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.
Putin dupa aceea, un alt tanar se apropie de omul nostru si ii puse aceeasi intrebare:
- Abia am sosit in acest tinut. Cum sunt locuitorii acestei cetati?
Omul nostru raspunse cu aceeasi intrebare:
- Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?
- Erau buni, marinimosi, primitori, cinstiti. Aveam multi prieteni acolo si cu greu i-am parasit.
- Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.

Un negutator care isi aducea pe acolo camilele la adapat auzise aceste convorbiri si pe cand cel de-al doilea tanar se indeparta, se intoarse spre batran si ii zise cu repros:
- Cum poti sa dai doua raspunsuri cu totul diferite la una si aceeasi intrebare pe care ti-o adreseaza doua persoane?
- Fiule, fiecare poarta lumea sa in propria-i inima. Acela care nu a gasit nimic bun in trecut nu va gasi nici aici nimic bun. Dimpotriva, acela care a avut si in alt oras prieteni va gasi si aici tovarasi credinciosi si de incredere. Pentru ca, vezi tu, oamenii nu sunt altceva decat ceea ce stim noi sa gasim in ei.

24/02/2015, 13:20
Profile YIM
Moderator Global

Fumam pe jumatate, citim pe jumatate, ne bucurăm pe jumatate si ajungem sa iubim pe jumatate.
Căutam jumătăți la tot pasul cu pașii pe care ii așternem in mers pe jumatate! :)
Ne certam pe jumatate, sărutam o jumatate de gura, mângâiem jumătăți de inimi frânte si ne înjumătățim pentru fericirea celorlalți.
Ne ținem de mana pe jumatate si trecem grăbiți pe langa alte chipuri si trupuri înjumătățite de lamele tăioase ale timpului. Adormim la jumătatea filmului si ne trezim năuci in mijlocul unei nopți pe jumatate terminată.
Suntem plătiți pe jumatate chiar daca unii muncesc pe de-a întregul :fun:
Ne căutam ca doua jumătăți de puzzle pentru a forma o alta jumatate in drumul nostru spre fericire. O fericire tăiată in doua si împărțită la aceleași jumătăți de ființa. Media aritmetica a unei iubiri prost inteleasa si aplicată mai mult in viata de zi cu zi decat pe hârtie.
Zâmbim pe jumatate si ne lăsam acoperiți in totalitate de maștile întregi ale unui Ego ce nu se lasa fragmentat.
Îmbrățișăm jumătăți de masura in loc sa îmbrățișăm cu totul un suflet pereche reîntregit de primul. Iar atunci cand ajungem sa descoperim acel dram de liniște si de iubire, il înjumătățim cu sângele rece si pe jumatate înghețat in venele aproape amortite!

Sursa: https://alexchermeleupersonal.wordpress.com/

24/02/2015, 20:27
Profile YIM
Moderator Global

Renunţarea

Ca să poți avea tot ce îți dorești în viață, trebuie să renunți la luptă, la încrâncenare. Trebuie să crezi că totul vine spre tine cu bucurie și ușurință. Nu te mai împotrivi. Când ceva nu merge conform dorințelor tale, oprește-te. Întreabă-te de ce. Lasă acel ceva să treacă. Nu vei muri din cauza asta.

Pe mine aici m-a ajutat o poveste: un cercetător lucra de peste 20 de ani într-o peșteră, căuta o comoară pentru care mulți alții își dăduseră viața. Era singur și trist. În fiecare zi, mergea la peșteră și săpa, săpa, săpa, fără oprire, cu încrâncenare. Săpa în piatră și apoi susținea pereții cu lemne. Într-o zi, au început să se audă zgomote puternice. Pârâia lemnul. Omul și-a dat seama ce se întâmplă și a fugit să vadă unde se surpă peretele. A văzut că era spre ieșirea din peșteră, acolo unde el nu intervenise, și că bolovanii deja acoperiseră gura de aerisire și scăparea lui. S-a așezat și și-a tras răsuflarea. Lacrimile îi curgeau pe față. Apoi și-a spus: “Ok, asta a fost, ce să mai fac acum?”. A zâmbit. Măcar murea în peșterea lui dragă. Și deodată bucățile de tavan s-au desprins. El a închis ochii. Un zgomot uriaș și apoi liniște. A deschis încet ochii și și-a dat seama că nu a murit. Mai mult, tavanul prăbușit lăsa vederii o altă încăpere, uriașă, unde era comoara. Let it go! Surrender!

În momentul în care renunți să mai lupți, să mai vrei ceva, atunci apare în viața ta!

25/02/2015, 1:54
Profile YIM
Membru

Mi-e frică de ziua când tehnologia va fi mai importantă decât menţinerea relaţiilor personale. În lume va fi o generaţie de idioţi.
Albert Einstein.

27/02/2015, 8:28
Profile
Moderator Global

De ce iubim mai mult o persoană după ce ne despărţim de ea

Totul a mers ok până când relaţia s-a rupt. Ai iubit-o. Acum, însă, o iubeşti şi mai mult. Nu ştii de ce, dar vrei să vină înapoi. Era bine. Era, dar nu ştiai că e. Credeai că totul se rezuma la rutină. Aveai dreptate, era o rutină. N-o iubeai cum o iubeşti acum; poate nici n-o iubeai. Abia după ce ai lăsat-o să plece, ai iubit-o cu adevărat. Stai liniştit. E normal.

E normal pentru că nu ţi se întâmplă doar ţie. Majoritatea oamenilor preţuieşte lumina abia atunci când se lasă întunericul, vrea căldură atunci când vine frigul, sau ar da oricât pe un pachet de şerveţele atunci când are mare nevoie de el şi nu ştie de unde să-l ia.

Ni se întâmplă asta pentru că nu trăim prezentul. Trăim în contratimp, iubim în contratimp. Aspirăm la ceva mai bun fără să vedem ce e bun în ce aveam în prezent. Ne lipseşte mijlocul prin care să probăm iubirea. Principiile zicalei “Prietenul la nevoie se cunoaşte” funcţionează şi într-o relaţie de dragoste. Dar dragostea nu se probează, nici nu se justifică; se simte.

Singura problemă este că nu avem timp să simţim. Nu ne cunoaştem inima. Aflăm abia la mormânt cât de mult ne-am iubit părinţii, prietenii. Prea târziu ca să le mai spunem, prea târziu pentru a mai da timpul înapoi. Momentul acela în care, în taină, trebuia să conştientizăm ce înseamnă acea persoană pentru noi a fost mereu amânat. Am fost ocupaţi cu rutina. :(

28/02/2015, 1:26
Profile YIM
Traducator

Te referi la cupluri sau relatii de iubire fata de cei dragi?

02/03/2015, 14:45
Profile
Moderator Global

La modul general, la cei care-ţi intră-n viaţă pe uşa din faţă şi faţă de care începi să prinzi drag.

02/03/2015, 15:40
Profile YIM
Moderator Global

Ce vrei să vezi?

Omul nefericit veni în marele oraș. Privi în jur: observă oamenii, mișcarea. Apoi, ajunse în centrul metropolei, privi clădirile înalte și își spuse:
”Mda! Oamenii sunt din ce în ce mai egoiști și mai lacomi. Își construiesc ziduri din ce în ce mai înalte și mai trainice și, astfel se îndepărtează unii de alții”…

Omul vesel veni în marele oraș. Privi în jur: observă oamenii, mișcarea. Apoi, ajunse la râul ce despărțea orașul în două părți, văzu noul pod imens construit peste râu și își spuse:
”Oamenii sunt din ce în ce mai uniți. Atunci când ceva îi desparte, își construiesc poduri și, astfel, ajung mai ușor unii la alții. Atunci când sunt uniți, oamenii sunt puternici”…

04/03/2015, 14:04
Profile YIM
Reply to topic   [ 85 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next