Crea sito
View unanswered posts | View active topics It is currently 23/04/2018, 1:45

Reply to topic  [ 85 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Orice 
Author Message
Traducator

Mânăstirea Bistriţa

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mânăstirea Lainici
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mânăstirea Prislop- Mormântul lui Arsenie Boca
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

05/03/2015, 20:49
Profile
Moderator Global

Foarte frumos, Fantomiţă! :flowers:

Quote:
În această zi din viaţa ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să ştii ...

... că dragostea transpare, uneori, din lucrurile pe care nu le rosteşti, de care nu ţii seama şi pe care nu le observi.

Cea mai mare bunătate este adesea dovedită prin trecerea cu vederea a anumitor aspecte.
Niciunul dintre noi nu este perfect; dar putem fi cu toţii prieteni şi parteneri perfecţi prin îngăduinţa acordată celor pe care îi iubim de a fi imperfecţi.

Dă-le celor din jur "şansa" de care speri să te bucuri tu însuţi din partea oamenilor în propriile tale "momente neplăcute"!
Te asigur că nu vei regreta absolut niciodată.

Neale Donald Walsch

09/03/2015, 15:31
Profile YIM
Traducator

Nu le-am încadrat bine, ştiu. Eram pe fugă.

Image

Image

Image

Image

Nu mă recunosc în toate.

10/03/2015, 16:57
Profile
Moderator Global

Da' ce au? Sunt foarte bine. :flowers: Mie aşa mi se pare.

Dacă ai pune şi-o traducere sub fiecare din pozele afişate, ar fi excepţional :hi:

10/03/2015, 23:29
Profile YIM
Traducator

Aproape 200 de cuvinte din limba română îşi au originea în limba vorbită de daci, potrivit celor mai mulţi dintre oamenii de ştiinţă care s-au dedicat studierii limbilor arhaice. Dacii nu foloseau scrierea, este o altă concluzie la care au ajuns lingviştii consacraţi, însă cele mai multe dintre teoriile privind limba sau scrisul în vremea antică au stârnit controverse. Studiul originii limbii vorbite în vremea dacilor pe actualul teritoriu al României este o ştiinţă complexă, căreia i-au căutat răspunsul lingvişti şi filologi renumiţi ca Ariton Vraciu, Ioan Iosif Rusu sau Bogdan Petriceicu Haşdeu. Potrivit istoricilor, circa 160 de cuvinte folosite în limba română provin din fondul geto-dacic, deşi urmele certe ale limbii folosite în vremea strămoşilor noştri nu s-au păstrat ori sunt contestate. Oamenii de ştiinţă au identificat aceste cuvinte ca fiind folosite de populaţiile antice băştinaşe de pe actualul teritoriu al României folosind un criteriu eliminatoriu, potrivit lingvistului George Pruteanu.
Astfel cuvintele identificate ca fiind autohtone şi arhaice nu îşi au originea în niciuna din limbile cu care limba română avea legătură: latina, greaca, slava, turca, maghiara. În al doilea rând, ele pot fi regăsite în limba albaneză care ar fi avut origini commune cu cele ale tracilor. George Pruteanu, autor al unui studiu dedicat limbii daco-gete a împărţit cuvintele autohtone, arhaice, în patru categorii: cuvinte considerate autohtone de Bogdan Petriceicu Haşdeu, în „Etymologicum Magnum Romaniae”, cuvinte autohtone care au un corespondent de origine indo-europeană în albaneză, listate de Ioan Iosif Russu, cuvinte autohtone fără corespondent în albaneză, listate de I.I. Rusu şi cuvinte considerate autohtone de Ariton Vraciu.
Lista cuprinde următorii termeni:
A: abeş, Abrud, abur, acăţa, adămană, ademeni, adia, aghiuţă, aidoma, ală, alac, aldea, ameţi, amurg, anina, aprig, argea, Argeş, arunca, azugă.
B: baci, baier, baligă, baltă, bară, Barbă-cot, barză, bască, batal, băga, băiat, bălan, balaur, beregată, boare, bordei, bortă, brad, brânduşă, brânză, brâu, brusture, bucur, buiestru, bunget, burghiu, burlan, burtă, burtucă, burtuş, butuc, butură, buză. C: caier, caţă, căciulă, căpuşă, căpută, cătun, cioară, cioban, cioc, ciocîrlie, ciomag, cârlan, cârlig, codru, copac, copil, creţ, cruţa, cujbă, culbec, curma, curpăn, cursă, custură,
D: darari, daş, dărâma, deh, deretica, descăţa, descurca, dezbăra, desghina, dezgauc, doină, don, dop, droaie, dulău.
F: fărîmă.
G: gard, gata, gălbează, genune, ghes, ghiară, ghimpe, ghiob, ghionoaie, ghiont, ghiuj, gîde, gîdel, gordin, gorun, grapă, gresie, groapă, grui, grumaz, grunz, gudura, guşă.
H: hojma.
I: iazmă, iele.
Î: încurca, înghina, îngurzi, înseila, întrema.
J: jilţ. L: leagăn, lepăda, lespede, leşina.
M: mal, maldac, mazăre, măceş, mădări, măgură, mălai, mămăligă, mărcat, mătură, melc, Mehadia, mieru, mire, mistreţ, mişca, mânz, morman, mosoc, moş, moţ, mugure, munună, murg, muşat.
N: năpârcă, năsărâmbă, niţel, noian.
O: ortoman.
P: păstaie, păstra, pânză, pârâu, prunc, pururea.
R: raţă, ravac, răbda, reazem, ridica, rîmfă, rînză.
S: spânz, stăpân, stărnut, sterp, stejar, steregie, stână, străghiată, strepede, strugure, strungă, sugruma, suguşa, şale, şiră, şopârlă, şoric, şut, scăpăra, scrum, scula, scurma, sâmbure, sîmvea, sarbăd, Sarmisegetuza.
T: tare, traistă, tulei,
Ţ: ţap, ţarc, ţarină, ţăruş, ţundră, ţurcă.
U: uita (a se), undrea, urca, urcior, urdă, urdina, urdoare.
V: vatră, vătăma, vătui, viezure, viscol,
Z: zară, zăr, zburda, zestre, zgardă, zgîria, zgârma, zimbru zîrnă.
Denumirile antice Potrivit istoricilor, o serie de nume de râuri provin din perioada antică, fără a avea neapărat originea în limba dacilor.
Printre ele se numără: Alutus, Aloutas – Olt, Amutrion, Amutria – Motru, Argessos, Ordessos – Argeş, Crisus – Criş, Hyerassus, Tiarantos, Gerasus, Seratos – Siret, Istros, Donaris – Dunărea, Maris, Marisos – Mureş, [B]useos – Buzău, Naparis – Ialomiţa, Patissus, Pathissus, Tisia – Tisa, Pyretus, Pyretos, Pyresos, Porata – Prut, Rabon – Jiu, Samus – Someş, Sargetia – Strei, Tyras – Nistru, Tibisis – Timiş. Lor li se adaugă numele de localităţi şi antroponime: Azizis, Acmonia, Acidava, Albac, Altinum, Ampelum, Bersovia (Berzobis), Degis — antroponim, Dicineus — antroponim, Decebalus—antroponim, Dierna, Dinogessia, Ditugentus — antroponim, Durpaneus — antroponim, Drobeta,— „Turnu Severin", Tapae, Tur(i)dava, Scorylo, Siosto, Potaissa, Sacidaba şi multe altele.
De asemenea, conform unor istorici medievali, dacii erau buni cunoscători ai plantelor medicinale, iar din vremea lor s-au păstrat aproape 80 de denumiri dace de plante. Dacii nu foloseau scrierea Cercetătorul Ariton Vraciu susţinea că dacii nu foloseau scrierea. „Ştim sigur că tracii şi ilirii din perioada istorică nu au avut o scriere proprie sau un alfabet. Traco-dacii, la fel ca majoritatea populaţiilor antice n-au cunoscut şi n-au întrebuinţat scrierea înainte de începutul influenţei greceşti (Russu 1967).
Semnificativ este în această privinţă pasajul istoricului Aelianus: la vechii traci nimeni nu cunoştea slovele, iar toate neamurile barbare din Europa socoteau că este un lucru foarte ruşinos să foloseşti scrierea. Limba ilirillor o cunoaştem tot indirect, din fragmentele ce au rămas întâmplător în scriere greacă sau latină. Desigur, de aici nu trebuie trasă concluzia că, într-o perioadă mai veche, în aceste zone n-ar li putut exista, teoretic vorbind, sisteme de scriere — autohtone ori importate —, care ulterior au dispărut sau nu au putut fi încă descifrate. Nu este exclus ca aşa să stea lucrurile în cazul tabletelor de la Tărtăria, datînd cu aproximaţie din anul 3000 î.e.n”, concluziona lingvistul, în volumul Limba daco-geţilor. Timişoara: Editura Facla (1980).
Istoricii Constantin şi Hadrian Daicoviciu susţineau însă că dacii cunoşteau scrisul. Descoperirile arheologice, printre care cea din Sarmizegetusa Regia, a unui vas ştanţat cu inscripţiile Decebalvs Per Scorilo, scrise cu litere latine, i-au adus la această concluzie. „Cu multă dreptate acad. C. Daicoviciu a interpretat inscripţia de pe vasul de la Sarmizegetusa ca o inscripţie în limba dacilor, traducând-o prin: Decebal fiul lui Scorilo; într-adevăr, cuvântul per (înrudit cu latinescul puer) are în limba traco-dacilor înţelesul de „fiu”, ca, de pildă, în numele Zuper. Alfabetul grecesc e înlocuit cu cel latin; pe marele vas de cult descoperit la Sarmizegetusa inscripţia DECEBALVS PER SCORILO e redactată în limba dacilor, dar cu litere latine. În latineşte sau măcar cu litere latineşti a fost redactat mesajul trimis lui Traian pe o ciupercă. Tot aşa va fi scrisă şi epistola lui Decebal către Domiţian, semn că la cancelaria regească de la Sarmizegetusa limba puternicului Imperiu roman era cunoscută şi folosită. Aşadar, dacii cunoşteau scrierea. Fireşte, ea n-a devenit niciodată accesibilă tuturor dacilor. Exemplele de folosire a scrierii sunt rare”, constata Hadrian Daicoviciu, în volumul Dacii (1965). Vă recomandăm şi: Cele mai faimoase bijuterii ale dacilor. Cât de pricepuţi erau meşterii din atelierele Sarmizegetusei în prelucrarea aurului şi unde au dispărut comorile lor Cele mai valoroase piese de tezaur descoperite în Sarmizegetusa Regia sunt brăţările din aur masiv, din vremea dacilor, bogat împodobite.
Obiectele unice spun povestea măiestriei cu care dacii prelucrau metalele, susţin istoricii. De-a lungul timpului, multe alte tezaure de bijuterii care au aparţinut vechilor locuitori ai ţinuturilor Carpaţilor s-au pierdut pentru totdeauna. FOTO Eclipsa peste sanctuarele dacilor. Cum s-a văzut fenomenul astronomic în Sarmizegetusa Regia, unul dintre cele mai misterioase locuri ale Hunedoarei Sarmizegetusa Regia a oferit astăzi o privelişte impresionantă turiştilor care au ales fosta capitală a Daciei, din Munţii Orăştiei, pentru a asista la eclipsa solară. Şi celelalte cetăţi dacice au fost destinaţii ideale pentru călătorii interesaţi de fenomene astronomice. Descoperirea din incinta Sarmizegetusei va fi expusă, după doi ani. Matriţa bijutierului dacilor e unică Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva pregăteşte cea mai importantă expoziţie din acest an, în care va fi prezentată matriţa antică descoperită în urmă cu aproape doi ani, după Sânziene, în situl Sarmizegetusa Regia. Cercetătorii consideră că obiectul unic ar fi aparţinut unui bijutier care a trăit în urmă cu două milenii.

08/04/2015, 12:01
Profile
Moderator Global

DARUL

Potrivit legendei, un tânăr rătăcit în deşert şi însetat din cale afară a dat peste un izvor cu o apă delicioasă, limpede ca un cristal. Apa era atât de dulce, încât şi-a umplut cu ea plosca din piele pentru a i-o aduce bătrânului înţelept căruia îi era învăţăcel. După o călătorie de 4 zile, tânărul a ajuns în sfârşit în faţa învăţătorului său şi i-a dăruit apa, lăudându-i din cale afară gustul minunat. Bătrânul a sorbit cu poftă din ploscă, a zâmbit încântat şi i-a mulţumit ucenicului său pentru dar. Apoi tânărul s-a îndreptat fericit către casa lui.

Ceva mai târziu, bătrânul înţelept i-a înmânat plosca unui alt învăţăcel, cerându-i să îşi spună părerea. Ucenicul a dat să guste din apă, dar a scuipat-o imediat, dezgustat. Se pare că apa devenise stătută din cauza învelişului de piele al ploscăi. Nedumerit, învăţăcelul şi-a întrebat maestrul:

- Învăţătorule, apa asta este groaznică! De ce te-ai prefăcut că îţi place?

Bătrânul i-a răspuns cu un surâs pe faţă:

- Tu ai gustat numai apa. Eu am gustat darul

15/04/2015, 12:34
Profile YIM
Moderator Global

Intr-o zi un împărat a dorit sa afle care din supusii sai au intelepciunea de a gasi răspunsurile la trei întrebări:

Care este cel mai bun timp pentru a face fiecare lucru?

Cine sunt cei mai importanti oameni din jurul tau?

Care este cel mai important lucru de făcut, în orice moment?

Împăratul a emis un decret anunţând că oricine ar putea răspunde la întrebările sale va primi o răsplată mare. Mulţi au făcut drumul spre palat, dar Împăratul nu a fost mulţumit cu niciunul dintre răspunsuri.

După mai multe nopţi de reflecţie, împăratul s-a hotarat sa merga in vizita la un pustnic care a trăia pe munte şi a era cunoscut a fi un om luminat. Deoarece sihastrul era cunoscut pentru a primi numai pe cei săraci si refuză să aibă de a face cu persoane cu avere sau cu putere, împăratul s-a deghizat intr-un ţăran simplu.

Cand împăratul l-a găsit pe sihastru, acesta sapa grădina din faţa colibei sale. A dat din cap in semn de salut şi a continuat să sape. Sapatul gradinii era evident greu pe el, om bătrân. Împăratul s-a apropiat de el şi a zis: “Am venit aici pentru a cere ajutorul tău cu trei întrebări: Când este cel mai bun timp pentru a face fiecare lucru? Cine sunt persoanele cele mai importante din jurul meu ? Care este cel mai important lucru de făcut, in orice moment ? ” Sihastrul a ascultat cu atenţie, l-a batut pe umăr pe împărat si a continuat sa sape. Împăratul a spus: “Trebuie sa fi obosit. Lasă-mă să-ti dau o mână de ajutor.” Pustnicul i-a mulţumit, i-a înmânat lopata şi apoi se aşeză pe pământ să se odihnească. După ce a săpat două rânduri, împăratul s-a oprit şi a repetat întrebările sale. Sihastrul nu a răspuns, dar l-a invitat sa se odihneasca si sa sape el insusi in acest rastimp. Dar, împăratul a continuat să sape pana ce soarele a apus, cand Împăratul a pus lopata jos şi i-a spus sihastrului: “Am venit aici să te întreb dacă aţi putea să-mi răspundzi la trei întrebări. Dar dacă nu-mi poti da nici un răspuns, te rog să-mi spui cum pot ajunge pe drum spre casă.” Sihastru si-a ridicat capul şi l-a întrebat pe împărat, “Ai auzit ceva intra-acolo?” Imparatul a întors capul si amandoi au văzut un om cu o barbă lungă albă iesind din pădure. Fugea tinandu-se cu mâinile de o rană sângeranda. Omul a fugit spre împărat si a căzut inconştient la pământ. Avea răni adânci. Împăratul a curăţat rana bine şi apoi folosind propria cămaşa l-a bandajat. A continuat să badijoneze ranile pana cand sângele s-a oprit in cele din urma. Cand rănitul si-a recăpătat cunoştinţa, a cerut un pahar cu apă si imparatul a fugit şi i-a adus un ulcior de apă proaspătă. Între timp, soarele a apus si au facut degraba o colibă unde l-au asezat pe ranit. Împăratul, obosit dupa urcatul muntelui, sapatul gradinii a adormit si el rezemat de usa.

Când soarele a rasarit si s-a trezit, Imparatul uitase pentru ce venise. Văzu pe omul rănit sezand in coliba, care şopti greu “Te rog, iartă-mă.” “Dar ce-ai făcut că ar trebui să iert?” a întrebat împăratul. “Tu nu mă cunoşti, Majestate, dar eu te cunosc. Am jurat să ma răzbun pe tine, pentru ca in timpul războiului mi-ai omorât fratele meu şi mi-ai confiscat bunurile mele. Când am aflat ca mergi de unul singur pe munte, am decis să te omor. Dar după o lungă perioadă de asteptare, în loc sa te găsesc pe tine, am dat peste soldatii tăi, care m-au recunoscut si in lupta ce a urmat am fost rănit. Din fericire am scăpat şi am fugit aici. Dar dacă nu te-aş fi întâlnit, aş fi fost cu siguranţă mort până acum. Am avut intenţia sa te ucid, dar în loc tu mi-ai salvat viaţa ! Mi-e ruşine şi sunt recunoscător dincolo de cuvinte. Jur să fiu slujitorul vostru pentru tot restul vieţii mele, eu, copiii şi nepoţii mei. Vă rog să-mi acordati iertarea dumneavoastra.”

Împăratul a fost nespus de satisfacut să văda că a putut sa se impace atât de uşor cu un fost inamic. Nu numai ca a iertat omul, dar a promis să-i returneze toate proprietatile şi sa trimita un medic propriu, până când el va fi fost complet vindecat.

Înainte de a se întoarce la palat, împăratul a vrut să repete întrebările sale pentru ultima data. L-a gasit pe sihastru punand seminţele în pământul săpat cu o zi înainte. Sihastru s-a ridicat şi s-a uitat la împărat.”Dar întrebările dumneavoastră au primit deja un răspuns.” “Cum?” a întrebat împăratul, nedumerit.

“Ieri, dacă nu ai fi avut milă de mine şi nu mi-ai fi dat o mână de ajutor, ai fi fost atacat de dusmanul tau pe drumul de intoarcere spre casa. Apoi a-i fi regretat profund nu ai mai stat cu mine. Prin urmare, cel mai important moment de timp a fost când ai sapat pamantul, cea mai importantă persoană am fost eu, si cea mai importanta fapta a fost să mă ajuti. Mai târziu, când omul rănit a fugit până aici, momentul cel mai important a fost timpul petrecut pentru badijonarea ranii, daca nu ai fi avut grijă de el şi-ar fi murit ai fi pierdut şansa de a te impaca cu el. De asemenea, el a fost persoana cea mai importantă şi cel mai important lucru a fost sa ai grija de rana sa.”

„Amintiţi-vă că nu există decat un singur moment de timp important şi el este ACUM. Momentul de faţă este singura data pe care il controlam. Persoana cea mai importantă este întotdeauna cea cu care esti, exact in fata ta. Cel mai important lucru este să faci acea persoana ce-ti sta in fata sau langa tine, fericita si asta este scopul vietii”.

Lev Tolstoi

Sursa: http://filedelumina.ro/

03/06/2015, 13:21
Profile YIM

Referitor la "care este cel mai..."
Berea este :cheer:

Image

07/06/2015, 21:25
Profile
Moderator Global

Quote:
Nu poti creea viata altor persoane pentru ca nu poti gandi in locul lor… Gandurile pe care le au, cuvintele pe care le rostesc sau actiunile pe care le intreprind sunt cele care scot la suprafata raspunsul emotional – suferinta – din Fiinta lor Interioara. Ei isi creaza propria agonie gandindu-se la ceea ce nu isi doresc.

01/07/2015, 22:45
Profile YIM
Moderator Global

Cine este cel mai bun profesor?
- Suferinta.

Iar cel mai rau profesor?
- Placerea.

Care este insusirea cea mai rara?
- Capacitatea de a da.

Care este cea mai buna insusire?

- Capacitatea de a ierta.

Care este cea mai dificila insusire?
- Capacitatea de a tacea.

Care este cea mai importanta insusire?
- Capacitatea de a cere.

Care este cea mai necesara abilitate?
- Capacitatea de a asculta.

Care este cea mai periculoasa lupta?
- Cea fanatica.

Care este obiceiul cel mai neplacut?
- Cheful de cearta.

Care este obiceiul cel mai nociv?
- Vorba multa.

Care persoana este cea mai puternica?
- Oricine este capabil sa inteleaga Adevarul.

Care persoana este cea mai slaba?
- Oricine se simte mai puternic.

Care este persoana cea mai inteligenta?
- Cea care isi urmeaza inima.

Ce afectiune este cea mai periculoasa?
- Atasamentul de corpul fizic.

Cine este cel mai sarac?
- Cine iubeste cel mai mult banii.

Cine este mai aproape de Dumnezeu?

- Cel milostiv.

Cine este cel mai slab?
- Care Invinge pe altii.