Crea sito
View unanswered posts | View active topics It is currently 23/04/2018, 1:55

Reply to topic  [ 85 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Orice 
Author Message
Moderator Global

”În ziua în care m-am iubit cu adevărat am înțeles că în toate împrejurările mă aflam la locul potrivit, în momentul potrivit.
Și atunci am putut să mă liniștesc.
Astăzi știu că aceasta se numește … Stimă de sine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am realizat că neliniștea și suferința mea emoțională nu erau nimic altceva decât semnalul că merg împotriva convingerilor mele.
Astăzi știu că aceasta se numește … Autenticitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am încetat să doresc o viață diferită și am început să înțeleg că tot ceea ce mi se întâmplă contribuie la dezvoltarea mea personală.
Astăzi știu că aceasta se numeste … Maturitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am început să realizez că este o greșeală să forțez o situație sau o persoană cu singurul scop de a obține ceea ce doresc, știind foarte bine că nici acea persoană, nici eu însumi nu suntem pregătiți și că nu este momentul …
Astăzi știu că aceasta se numește … Respect.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am început să mă eliberez de tot ceea ce nu era benefic … Persoane, situații, tot ceea ce îmi consumă energia. La început rațiunea mea numea asta egoism.
Astăzi știu că aceasta se numește … Amor propriu.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am încetat să-mi mai fie teamă de timpul liber și am renunțat să mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor. Astăzi fac ceea ce este corect, ceea ce îmi place, când îmi place și în ritmul meu.
Astăzi știu că aceasta se numește … Simplitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am încetat să mai caut să am întotdeauna dreptate şi mi-am dat seama de cât de multe ori m-am înșelat.
Astăzi am descoperit … Modestia.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am încetat să retrăiesc trecutul şi să mă preocup de viitor. Astăzi trăiesc prezentul acolo unde se petrece întreaga viață. Astăzi trăiesc clipa fiecărei zile.
Și aceasta se numeste … Plenitudine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat am înteles că rațiunea mă poate înşela şi dezamăgi. Dar, dacă o pun în slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte prețios.
şi toate acestea înseamnă … Să ştii să trăiești cu adevărat."

Poem scris de Charlie Chaplin

17/04/2014, 8:41
Profile YIM
Moderator Global

Quote:
Azi îmi voi îngădui iertarea și mă voi elibera de regrete.
Mă voi ierta fiindcă am obosit să mă condamn atât de aspru pentru tot ceea ce-am făcut şi pentru ceea ce n-am făcut. Am fost cel mai aspru judecător al meu, iar uneori mi-am devenit călău.
Mă voi ierta pentru lacrimi plânse în zadar și nemeritat.
Mă voi ierta pentru toate vorbele pe care le-am spus în grabă și sub impulsul nervilor și a durerii, dar și pentru tot ceea ce nu am spus atunci când trebuia.
Mă voi ierta pentru toată nefericirea mea și pentru toată nefericirea altora, de care am fost responsabilă.
Mă voi ierta pentru că m-am irosit încercând să fiu cine au vrut alții și uitând să fiu cine îmi doream eu.
Mă voi ierta pentru toate promisiunile pe care nu am reușit să le respect.
Mă voi ierta pentru că mi-am ignorant inima și am ales rațional, că am abandonat drumuri pe care aș fi putut să alerg și am ales drumuri pe care m-am târât.
Mă voi ierta pentru că m-am trezit de multe ori în faţa unor uşi închise, dar m-am încăpățânat să aștept în fața lor, irosindu-mă.
Mă voi ierta pentru că nu am ştiut să preţuiesc anumiți oameni așa cum ar fi meritat şi că am alungat de lângă mine suflete care m-au iubit.
Mă voi ierta pentru toate visele abandonate, pentru toate renunțările, pentru teamă, pentru lașitate, pentru toate neputințele mele.
Mă voi ierta pentru că am fost superficială, pentru că m-am amăgit și m-am mulţumit să trăiesc jumătăţi de măsură…
Mă voi ierta pentru tot ce am fost și nu ar fi trebuit să fiu, pentru tot ce nu am fost, deși aș fi putut să fiu…

08/06/2014, 15:31
Profile YIM
Moderator Global

Omul bun
Concluzie: nu sunt un om bun :hmmm...no:

Attachments:
omul bun.jpg
omul bun.jpg [ 181.84 KiB | Viewed 2765 times ]

26/06/2014, 14:45
Profile YIM
Movie Guru

Chestionarul asta il rezolvasem in clasa a patra! :)) N-aveti altele mai grele? :)

27/06/2014, 19:08
Profile
Moderator Global

Precoce, dle Coman, foarte. Ia să cotrobăi io după altul :fread:

27/06/2014, 20:20
Profile YIM
Moderator Global

Ce seamănă omul aceea va şi secera

Un bătrânel împovărat de ani s-a dus să locuiască împreună cu fiul şi cu nora lui care aveau un băieţel de 4 ani. Mâinile bătrânului tremurau tot timpul, ochii îi erau înceţoşaţi, iar paşii împleticiţi.

Întreaga familie mânca împreună la masă, însă mâinile nesigure ale bătrânului şi vederea lui tot mai slăbită îl puneau mereu în încurcătură – boabele de mazăre i se rostogoleau din lingură pe covor, când întindea mâna după cana cu lapte jumătate din lapte se vărsă pe faţa de masă. Fiul şi nora se simţeau tot mai iritaţi de neajutorarea lui. Până-ntr-o zi când…

“Trebuie să facem ceva cu bunicu’, a spus fiul. M-am săturat să tot văd lapte vărsat pe masă, să tot calc pe boabe de mazăre şi să tot aud cum plescăie şi troscăie în farfurie!” Aşa că soţul şi soţia au pus o măsuţă în colţul camerei după uşă. Acolo bunicu’ mânca singur în timp ce întreaga familie se bucura în jurul mesei. Şi, pentru că bunicu’ reuşise să spargă vreo 2-3 farfurii, i-au cumpărat un blid de lemn.

Uneori, când se uitau în direcţia bunicului, familia putea să vadă o lacrimă stingheră în ochii lui slăbiţi şi trişti – singur, după uşă, bunicu’ îşi mânca bucăţica de pâine muiată în lapte. Cu toate acestea, singurele cuvinte pe care fiul şi nora le aveau pentru el erau de mustrare când îi cădea furculiţa pe covor sau când se mai vărsa din lapte pe masă. Băieţelul se uita când la bunicu’, când la mămica şi la tăticu’ lui, fără să spună un singur cuvânt…

Apoi, într-o seară, chiar înainte de cină, tatăl a observat că băieţelul meştereşte ceva pe covor. S-a apropiat şi a văzut că încearca să cioplească o bucată de lemn. “Ce faci tu acolo? “, l-a întrebat tatăl duios.

Băieţelul şi-a ridicat ochii mari spre tăticul lui şi i-a răspuns la fel de duios: ” O, am treabă, vreau să fac un blid de lemn din care să mănânci tu şi mami când cresc eu mare…” A zâmbit şi s-a întors la “treaba” lui.

De data aceasta a fost rândul părinţilor să rămână fără cuvinte. O linişte apăsătoare s-a aşternut în cameră şi lacrimi mari şi curate au început să le tremure în ochi, să li se rostogolească peste obrajii care de-acum luaseră culoarea sângelui vărsat pe crucea de la Calvar. Niciun cuvânt, deplină tăcere, dar amândoi ştiau prea bine ce au de făcut.

În seara aceea soţul l-a luat pe bunic de mână şi l-a condus cu grijă la masa mare din centrul camerei. Bunicu’ urma să mănânce la masă împreună cu întreaga familie – în seara aceea şi în fiecare seară de-atunci înainte, până la sfârşitul zilelor lui. Şi, dintr-un motiv sau altul, nici fiul şi nici nora nu mai păreau să fie deranjaţi dacă se vărsa din lapte pe faţa de masă sau dacă mai cădea câte-o furculiţă pe covor.

Copiii sunt ca nişte radare extrem de sensibile. Ochii lor nu lasă nimic neobservat, urechile lor sunt întotdeauna pe recepţie, iar mintea lor prelucrează neobosită mesajele pe care le receptionează.

02/07/2014, 0:44
Profile YIM
Moderator Global

Image

Ia mai spune-mi cum a fost când ai venit la adăpost şi m-ai ales tocmai pe mine!

30/07/2014, 12:47
Profile YIM
Moderator Global

Păcală: Domnule, încă mi-e ruşine să-i spun lui Dumnezeu: Bună ziua!
Tândală: De ce, Păcală?
Păcală: Nu vreau să-l necăjesc.

Tândală: Păcală, de ce nu-ţi place viaţa asta?
Păcală: Deoarece-s contemporan cu mine!

Tândală: Dumnezeu, la nevoie se cunoaşte, Păcală?
Păcală: Păi, nu-i Dumnezeu cel mai bun prieten al nostru?

Tândală: Şi de ce, Păcală, paradoxul ar fi o chestie genetică?
Păcală: Păi, nu ne naştem pentru a muri?

Tândală: Păcală, ar trebui să fii mereu vesel: să nu-ţi dezminţi numele!
Păcală: Păi, cum să râd de prietenul care-mi întoarce spatele când am nevoie de el?

Tândală: Pentru cine votezi, Păcală?
Păcală: Pentr-un primar: cinstit, gopodar şi inteligent!
Tândală: Era vorba doar de unul, nu de-atâţia, Păcală!
Păcală: Era.

Tândală: Îţi place mersul pe jos, Păcală?
Păcală: Da. Mergând, parcă aş inventa mereu următorul pas!

Costel Zăgan

01/08/2014, 13:18
Profile YIM
Moderator Global

Tândală: Ce-a păţit lumea asta, Păcală?
Păcală: Şi-a ieşit din ţâţâni!
Tândală:?
Păcală: Nici nu merge, nici nu stă: pur şi simplu se roteşte!
Tândală:!
Păcală: Se roteşte în jurul unei ruini!
Tândală: Ce ruină, Păcală?
Păcală: Ruina viitorului!

02/08/2014, 22:47
Profile YIM
Moderator Global

"Se io ti do una moneta e tu ne dai una a me, alla fine avremo una moneta ciascuno; ma se io ti do un'idea e tu ne dai una a me, alla fine ognuno di noi avrà due idee"

"Dacă eu îţi dau o monedă, iar tu îmi dai una mie, la final vom avea câte o monedă fiecare.
Dar dacă eu îţi dau o idee, iar tu îmi dai o idee, la final vom avea fiecare câte două idei."

15/08/2014, 1:28
Profile YIM
Moderator Global

Te afli acolo unde ți-e sufletul, nu unde ți-e trupul...

Irina Binder.

01/09/2014, 9:07
Profile YIM
Moderator Global

Când e vorba de teorie, unii se pricep foarte bine la orice fac alţii. Aceştia ştiu cum se joacă tenis, cum ar trebui scrisă o carte, cum ar trebui cântat un cântec. Şi mă întreb: de ce vorbăreţii nu fac nimic şi doar discută despre munca altora? De ce nu le dau peste nas cu ceva superior celor pe care îi critică de zor?
Răspunsul? Pentru că nu sunt în stare să facă nimic altceva decât să vorbească mult, prost şi fără rost, să se amăgească inutil că sunt mai buni, că sunt superiori.
Criticii sunt nişte incapabili inutili, păgubiţi de ceea ce credeau că le aparţine de drept, manipulatori care trăiesc cu impresia că pot decide şi impune ce e bun şi ce nu, ce e frumos şi ce e urât, care tratează lumea ca pe o turmă pe care ar trebui să o înveţe ce să simtă şi ce să-i placă.

“Un critic este un om care cunoaşte drumul, dar care nu poate conduce maşina.” (Citat de Kenneth Peacock Tynan)

04/09/2014, 10:15
Profile YIM
Movie Guru

Imi permit sa intervin si eu: pe scurt, dani zice sa nu pui botu'! :fun:

04/09/2014, 12:52
Profile
Moderator Global

Da, pe scurt, dle Coman, pe scurt e cel mai bine. Înţelege tăt omu'.

Attachments:
dex.jpg
dex.jpg [ 144.52 KiB | Viewed 2564 times ]

04/09/2014, 14:16
Profile YIM
Movie Guru

Frumoasa pagina!
Merge si prostanac, fara definitie, ca trebuie sa umpli "n" pagini de "CV", si n-are rost! :fun:

04/09/2014, 14:52
Profile
Reply to topic   [ 85 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next