Crea sito
View unanswered posts | View active topics It is currently 20/08/2017, 7:46

Reply to topic  [ 5 posts ] 
 Tenis 
Author Message
Traducator

Deja incep sa fiu scarbit de presa si de mentalitatea pe care o are socitatatea in Romania. O pupa in anus pe Simona de parca a castigat toate turneele de GS din acest an, dar ea DOAR s-a calificat in finala. "..... performanţa extraordinară a Simonei Halep din Simongapore!" sau "Simona Halep a redevenit numărul 3 mondial!"

Ce performante ma? Poate pentru noi, romanii, care suntem prosti, da. E "performanta".

Mi s-a luat de mentalitatea asta. Ridicam in slavi peformante de acum 500 de ani a tuturor sportivilor, indiferent ca e vorba de Nadia la Montreal, Steaua la Sevilla, Generatia de Aur de peste Ocean sau de Patzaichin cand castiga medalii de aur cand era bunica virgina.

Atat de prosti suntem incat ne bucuram de performante de mult apuse sau sportivi care (aproape) au castigat un turneu, ca sa ne amagim.

Cam asta e problema noastra. Doar noi o sa ne gandim la Halep @ Roland Garros pentru statistica si o sa ne mandrim cu aceasta "performanta", deoarece istoria o va tine minte pe Sharapova, care A CASTIGAT turneul respectiv.

Ce parere aveti?

29/10/2014, 18:00
Profile
Traducator

Sunt total de acord :)) chiar ma intrebam daca sunt singurul care gandeste asa... Toata lumea pare s-o iubeasca pe Simona si sa o ridice in slavi. Eu nu vad mare lucru...
Cat despre faza ca ne laudam cu ce a fost in trecut, asta e asa ca sa zicem ca am avut si noi ceva, ca acum cam bate vantul :))

29/10/2014, 19:18
Profile YIM WWW
Traducator

Scuze ca am uitat sa precizez...
Textul anterior nu-mi apartine.
Este creatia lui Ion cu vaca.
Speram ca pe aici sunt oameni mai sufletisti si mai putin meschini.
Imi cer scuze ca am sperat la ceva ce se gaseste din ce in ce mai rar printre oameni...
Vedea-v-as pe voi ce rahat ati realiza intr-o competitie!
Vreti performante deosebite?
Incurajati-i ! Nu le dati la cap cand sufera un esec !
Doamne, câta rautate !

Pacat ca nu sunteti in stare sa aveti sentimente umane.
Am incheiat subiectul!!!!!

30/10/2014, 7:42
Profile
Traducator

Opa :)) m-ai prins. Imi pare rau... dar asta e ce cred. Si stai linistita ca sunt destui oameni "cu suflet" care tin la ea si o sustin...

30/10/2014, 21:31
Profile YIM WWW
Moderator Global

Fata a muncit ca să ajungă unde este. Merită tot respectul, iar dacă mai apar cârcotaşii... e din cauză că stau cu ochii beliţi pe progresul altuia aşteptând să dea chix :thinking: că n-au ce face.
Apar imperfecţii ce se cred perfecţi, apar vânătorii de greşeli... n-ar recunoaşte un merit, ferească Sfântul. Şi revin: din lipsă de trăiri.
Şi-atunci, mă-ntreb eu... chiar atât de mici să fim în sufletele noastre încât, atunci când dăm cu nasul de măreţie, să n-o recunoaştem?

Sunt momente de glorie, Alex, momente pe care le-am trăit cu atâta intensitate încât îmi voi aminti de simţămintele mele până la adânci bătrâneţi. Noi, generaţia asta mai aşa... suntem nişte romantici. Ce-i rău în asta? Omul are amintiri, altfel ar fi gol.
Un Beatles live, sau ABBA... moamăă, ce minune, ce vremuri! :sunny: Un Ţiriac în toată splendoarea lui... şi mulţi, mulţi alţii... ei, cu toţii, ne-au dat clipe de magie. De ce să nu le onorăm şi după 500 de ani? Fericirea, magia se trăiesc, apoi se onorează... ridici un templu în sufletul tău oricui ţi-a oferit o clipă de magie.

PS: scuzaţi intervenţia, nu m-am mai putut abţine. :zen:

Cornelia, eu mă cam speriasem, zău. :(

31/10/2014, 3:58
Profile YIM
Reply to topic   [ 5 posts ]